CPI
(California Psychological Inventory)
A CPI (California Psychological Inventory) teszt a pszichológusok egyik legkedveltebb személyiségvizsgáló eszköze. Teljesebb képet szeretne kapni önmagáról vagy másokról? Jó helyen jár!
Általános kép a személyiségről
A CPI segítségével általános képet kapunk a kitöltő személyiségéről, annak hiányosságairól, erősségeiről. A teszt négy fő csoportban ad képet a jelöltek személyiségéről: kiegyensúlyozottság, interperszonális hatékonyság; szocializáltság, felelősségérzet; teljesítménymotiváció; a személyes érdeklődés irányultsága.


A kitöltés egyszerű mégis átfogó
A kitöltés során különféle állításokról kell eldönteniük, hogy igaz vagy sem. A válaszokból az erre kifejlesztett szoftver egy grafikont készít, és írásban összefoglalja a legfontosabb eredményeket. Például, hogy mennyire szorong, belső avagy külső késztetésre cselekszik inkább, mennyire rugalmas, mennyire közösségi ember és így tovább.
Nem érdemes manipulálni
A tesztet nem érdemes manipulálni, hamis válaszokat adni már csak azért sem ajánlott, mert a beépített skálák segítségével hamar kiderül, ha manipuláltuk a tesztet és másnak állítottuk be magunkat, mint amilyenek valójában vagyunk.

Vizsgált tulajdonságok

Dominancia
A skála felvilágosítás nyújt arról, hogy az egyén kapcsolataiban törekszik-e a dominanciára, milyen a vezetőképessége és a társas kezdeményezőkészsége. Megmutatja, hogy a személy képes-e közösséget vezetni, összefogni, írányítani.

Szociabilitás
Ez a skála segít azonosítani azokat az egyéneket, akik könnyen beilleszkednek egy közösségbe, fogékonyak a közösség szabályai iránt, és rendelkeznek az érzelmi kötődéshez és kapcsolatkialakításhoz szükséges képességekkel.

Önelfogadás
A skála segít felismerni az értékeivel, képességeivel, készségeivel tisztában levő, az önértékelés és az önismeret magas fokán álló személyeket, akik függetlenségre törekszenek, illetve társas helyzetükkel és szerepeikkel elégedettek.

Egyéni felelősségtudat
Ez a skála segít azonosítani a kiegyensúlyozott, lelkiismeretes, kapcsolataikban megbízható, és munkájukban felelősségteljes egyéneket.

Önkontroll
Megmutatja, hogy a személy képes-e viselkedését hatékonyan szabályozni, indulatait ellenőrizni, a feszültségeket kezelni, és olyan módon szabályozni, hogy az saját maga, illetve a társadalom szempontjából is előnyös legyen, és értékes megoldásokhoz vezessen.

Benyomáskeltés
Megmutatja, hogy a személy képes-e kedvező benyomást kelteni magáról, illetve, hogy fontos-e számára, hogy mások hogyan reagálnak viselkedésére, és mit gondolnak róla.

Külső teljesítmény motiváció
A skála azokat a személyeket segít azonosítani, akik számára a feladatteljesítés során a külső motivációk (jutalmazás, dicséret) hatnak serkentőleg; a világos, jól körülhatárolt feladatok teljesítésében kiemelkedően eredményesek lehetnek.

Intellektuális hatékonyság
A skála megmutatja azokat a személyeket, akik magas szellemi hatékonysággal rendelkeznek, érdeklődnek az intellektuális tevékenységek és kihívások iránt, és nagyra tartják a szellemi erőfeszítéseket. Szeretik alaposan átgondolni a megoldandó problémákat.

Rugalmasság
A skála azon személyeket azonosítja, akik könnyen alkalmazkodnak az új helyzetekhez, mind a gondolkodás, mind társas kapcsolatok szintjén.

Ambíció
A skála segít feltárni, hogy milyen a személy azon képessége, amely egy közösségben a vezetői pozíció eléréséhez szükséges. Megmutatja, hogy az egyén rendelkezik-e azokkal a tulajdonságokkal, adottságokkal, amelyek hozzásegítenek ahhoz, hogy vezető pozícióra tegyen szert.

Önbizalom
A megfelelő önbizalommal rendelkező, határozott fellépésű, kiegyensúlyozottságra és harmóniára törekvő személyeket segít azonosítani ez a skála.

Lelki egyensúly
A skála azt a képességet méri, hogy az egyén mennyire képes az aggodalmaskodás leküzdésére és a pszichés feszültség levezetésére. Továbbá segíti felismerni azokat a személyeket, akik indokolatlanul eltúlozzák problémáikat, és szándékosan negatív, kedvezőtlen színben tüntetik fel magukat.

Társas felelősségérzet
A skála segítségével megállapítható a személy érettsége, és felelősségérzetének mértéke, elsősorban társas kapcsolatainak szempontjából.

Tolerancia
A skála a társas kapcsolatokban kialakuló feszültség levezetésére való képességet, továbbá az eltérő (egyéni és közösségi) érdekek harmonikus egyeztetésére való képességet méri.

Közösségiesség
Az átlag elvárásokhoz való igazodás képességét mutatja, tehát azt, hogy a személy reakciói és válaszai milyen mértékben felelnek meg a kérdőívben meghatározott elvárásoknak.

Belső teljesítmény motiváció
A skála azokat a személyeket segít azonosítani, akik számára a feladatteljesítés során a belső motiváció (kihívások legyőzése, újdonságkeresés) hat serkentőleg; az önállóságot, problémamegoldást, kreativitást igénylő feladatok teljesítésében kiemelkedően jók lehetnek.

Pszichológiai érzék
A skála azon személyeket azonosítja, akik más emberek igényeire, élményeire, érzéseire fokozottan érzékenyek.

Nőiesség
A skála azon személyeket segít azonosítani, akik érdeklődésükben és viselkedésükben inkább nőies jegyeket hordoznak; képesek, és hajlamosak türelmesnek lenni, személyes kapcsolataikban érzékenyek és megértőek mások iránt.
felkeltettük az érdeklődését?
Vágjon bele a teszt kitöltésébe! Mindössze egy órát kell, hogy rászánjon és jobban megismerheti önmagát! A kitöltők egy 10 oldalas riportot kapnak kézhez. Elérhetővé tettünk egy minta bemutató CPI riportot.